”Özel Eğitim Kurslarının kapatılması ekonomimiz açısından sakıncadır”

Haber/Nüket Hoton

Türkiye Özel Eğitim Kursları Platformu, Ankara Hilton Garden Inn Otel’de bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Türkiye’nin dört bir yanından gelen eğitimciler katıldı.

Toplantıda MEB çatısı altında resmi faaliyet gösteren özel eğitim kurslarının kapatılmasının gündeme gelmesinin ardından ikinci toplantı olduğu belirtildi.

Toplantıda, ” Özel Eğitim Platformu” olarak  hiçbir derneğe, ideolojiye ve siyasi düşünceye  bağlı olmaksızın toplum ve bireyleri bu konuda  detaylı olarak bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamaya yapmayı ihtiyaç duyduk” denildi.

Açıklamada şöyle denildi:

”özel eğitim kursları eğitim sistemimizin bir parçası olup, bakanlığın izni ve denetimiyle faaliyetini sürdürmektedir.

Kurslarımızın kapatılması  eğitim sistemimizde telafi  edilemeyecek yaralara yol açacaktır.Eğitim sistemimizde kurslar bir ihtiyaçtır.

Resmi kayıtlara göre MEB’e bağlı  2 bin 549  özel öğretim kursu bulunmaktadır. Bu kurslarda istihdam edilen  öğretmen ve personel sayısı  yaklaşık 63 bindir. aileleriyle birlikte hesap edildiğinde bu rakam  200 bine ulaşmaktadır.

Bizler özel öğretim kurumları platformu olarak sesimizi duyurabilmek ve alınan bu yanlış kararın düzeltilebilmesi için; kurumların kapatılmaması gerektiğini,kapatıldığı takdirde önümüze gelecek sorunları detaylı bir biçimde açıklayan raporlar hazırlayarak dosyalarımızı yetkililere ilettik.

Bakanlığımızın raporlarımızı inceleyerek mağduriyetlerin engellenmesine yönelik yeni bir açıklama yapması ve özel öğretim kurslarının kapatılma sürecini gündemden çıkartarak ,bu kararı 2023 eğitim vizyonuna dahil etmesi gerekir.

Bu süreci belirleyecek temel kriterin okullardaki standartların iyileştirilmesi, mevcut sınav sisteminin değiştirilmesi ve kişilerin anayasal hakları olan bilgi edinme ve öğrenme ihtiyaçlarına bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Bakanlığımızın kurslara alternatif olarak önermiş olduğu okul kursları ,dijtal dershanecilik halk eğitim merkezleri, efsane öğretmen gibi uygulamalar şu anda zaten mevcuttur ve isteyen öğrenciler bu uygulamalardan yararlanabilmektedir.

Ama velilerimiz ve öğrencilerimiz kurslarımızı tercih etmeye devam ediyorlar.

Alınan bu kararın sağduyulu ve objektif biçimde değerlendirilip bir an önce mağduriyetlerin engellenmesini, özel öğretim kurslarındaki standartların iyileştirilmesini ve her dersten her kademedeki öğrenciye hitap edecek hale getirilmesini, istihdam ve devlete katma değer kazandıracak şekilde yeni düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz .

Bu bir haksızlıktır ve süreç geçse de hak yerini bulacaktır.

Devletimiz hemen olmasa da her türlü haksızlığı gözlemlemekte ve benzeri konularda sonuçlarından rahatsız olup gerekli tedbirleri almaktadır.

Belki de bu sektörü ortadan kaldırma çabasında olan bu belirsiz kirli odakların esas amacı sayın Cumhurbaşkanımızın ve Maliye Bakanlığımızın mücadele ettiği ekonomik sorunları artmasına zemin hazırlamaktadır. Özel Eğitim Kurslarının kapatılması ekonomimiz açısından sakıncadır.

Daha mutlu, daha huzurlu yarınlara hep beraber el ele ulaşacağımızdan eminiz .”

TÜRKİYE ÖZEL EĞİTİM PLATFORMU

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün