Muhtar Ayhan Gezdir ”Kültürlerin Buluştuğu Yerdir Kurtuluş Mahallesi”

Paylaş

Manisa (MHA)- Salihli Kurtuluş Mahalle Muhtarı Ayhan Gezdir 3. kez muhtar seçildi.

Mahallesi ve halkı için gece gündüz hiç durmadan uzun yıllardır çalışan çalışan muhtar Gezdir ”tekrar muhtar olamanın gururunu yaşıyorum” dedi.

Muhtarhaberleri.com’a muhtarın görev ve sorumluluklarını belirten Gezdir,

”Muhtarlık mahalleyi temsilen kamu kurumlarıyla mahalle arasındaki köprü vazifesidir. Mahallenin arz ve isteklerini belirlemek gerekli yerlere iletmek,çözüme ulaştırmak,kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak başlıca görevleridir. bu görevlerimizin yanı sıra mahalle halkımızın özel sorunlarıyla da yakından ilgilenip yaşlılarımıza yardımcı olmak gençlerimiz ve çocuklarımız için yaşam alanları oluşturmak, kadınlarımıza yönelik çalışmalar yapmak ,sosyal yönden ailelere yardımcı olmak yan görevlerimizdir .Durum böyle olunca biz muhtar olarak 7/24 çalışıyoruz.ama bizler topluma mal olmuş insanlarız , ben kendi adıma çalışmaktan çok memnunum ”ifadesini kullandı.

Muhtar Gezdir sözlerine şunları da ekledi:

”1951 yılından önce at koşuları yapıldığından dolayı koşu alanı mevki olarak bilinen Salihli’nin doğu kısmında Gümüşçayı yanında bulunan hazineye ait boş araziye Toprak İskan Müdürlüğü tarafından 1951 yılında ilk etabı 361 konut olmak üzere Bulgaristan’dan göç eden soydaşlarımız iskan edilmişlerdir.1954 yılında ikinci etabı 140 konut olmak üzere Doğu  Türkistan’dan göç eden soydaşlarımız iskan edilmişlerdir.Göçmen vatandaşların mahalle ve iskanları ile mahallemizin adı Kurtuluş Mahallesi olmuştur.1951 ve 1954 yılları arası yapılan ikinci tip konutların büyük bölümüne yapılan tadilata rağmen mahallemizin özelliği bozulmamıştır.

Mahallemizdeki sokak isimleri mahallemize gelen soydaşlarımızın geldikleri yerlerin isimleri verilmiştir.Tuna,Tunca,Arda,Meriç,Koşucular,Güzelalan,Bozkır,Bozdağ,Kırımhan,Oğuzhan,Varna,Plevne,Kıbrıs,Gümüş ve  Göçmen sokak öne çıkan sokaklardır.Göçmen soydaşlarımız 65 yıldır kendi gelenek ve anenelerini gerçekleştirmektedirler.

Her yıl  Haziran  ayının ilk pazar günü mahallemizden gelmiş geçmiş hakkı Rahmete kavuşmuş komşularımızı ve büyüklerimizi anmak için geleneksel pilav günü düzenlenmektedir. Mevlanın dediği gibi” aynı dili konuşan değil aynı düşünceyi taşıyan” kişilerin yaşadığı yerdir Kurtuluş Mahallesi.

Ben bu mahallenin muhtarı olarak tüm halkıma beni yeniden seçtikleri için teşekkür eder küçük büyük herkesi saygıyla selamlarım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir