Bazı muhtarların yerine kayyum atandı

Paylaş

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 11 muhtar, haklarındaki soruşturma ve kovuşturma nedeniyle görevden alındı. 31 Mart seçimlerinde muhtar olarak seçilen bu kişilerin yerine kayyım atandı.

Görevden alınan 10 muhtarın tamamı Diyarbakır’ın Lice İlçesine bağlı mahallelerden. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde seçilen Baharlar, Şenlik, Karahasan, Kali, Bayırlı, Ulucak, Yünlüce, Yalaza, Serince ve Uçarlı mahallelerinin muhtarları bu sabah, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar gerekçe gösterilerek görevden alınan muhtarların yerine kayyum atandı.

Amerika’nin Sesi’nden Mahmut Bozarslan haberine göre; görevden alınan muhtarlardan altısı, son bir yıl içinde ikinci kez görevden alınmış oldu. İçişleri Bakanlığı, Ekim 2018’de görevden aldığı bölgedeki 259 muhtardan 15’i Lice’de görev yapıyordu. Bu muhtarların altısı yeniden aday oldu ve seçildi. Ancak muhtarlar yaklaşık bir ay görevde kaldı.

“Mahkeme kararı yok, uygulamayı doğru bulmuyoruz”

Lice Muhtarlar Derneği Başkanı Musa Çeçen, muhtarların mahkeme kararı olmaksızın görevden alınmalarının doğru olmadığını söyledi. Muhtarların karara itiraz edeceklerini söyleyen Çeçen, “Haklarındaki soruşturmalar gerekçe gösterilmiş. Soruşturmaların çoğu siyasi, bir kişinin de uyuşturucu soruşturması varmış. İtiraz için hazırlık yapıyor arkadaşlar. Önceki yıl savcı çağırmadı. Ancak bu kez savcı çağırıp nedenini açıklayacakmış. Bunlar seçilmiş arkadaşlar. Suç işlemiş olabilir ama mahkemeye çıkar yargılanır ve görevden alınır. Suçu muhtarlığa engelse bu yapılır. Ama böyle bir şey yok. Mahkeme kararı olsaydı, diyecek bir şey olmazdı. Mahkeme kararı olmaması nedeniyle, bu uygulamayı doğru bulmuyoruz. Önceki dönem görevden alınanlardan bazıları yeniden seçildi. Böyle bir şey beklemiyorduk” dedi.

T24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir